14 август, 2020

Потребни состојки:

  • 4 тиквици
  • 400g тврдо сирење
  • 6 јајца
  • 10 лажици гриз
  • 3 лажици путер
  • 200g сланина
  • сол
  • црн бибер

 

Подготовка:

Тиквиците се мијат добро и без да ги лупите изрендајте ги во длабок сад. Ставете сол, оставете ги да пуштат вода, а потоа исцедете ја водата. Сирењето издробете го со вилушка и додајте го во тиквиците, дојдете ги одвоените жолчки од јајцата.  Во смесата додајте го гризот, путерот, исецканата сланина, сол и бибер. Во посебен сад изматете ги белките во цврст снег и во нив додајте ја претходно подготвената смеса, добро промешајте за да се соединат сите состојки. Смесата ставете ја во подмачкан плех и печете околу 30 минути. Исечете форма по желба и послужете ги топли.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Тиквички со сирење и сланина
Горе