20 април, 2018

Радио

 Потребни  состојки:

  • ½ шолја путер
  • 1 шолја и 2 лажици кремаст путер од кикирики
  • 1 шолја измелени бисквити
  • 1 шолја шеќер во прав
  • 200g искршено чоколадо

Подготовка:

Во стаклен сад ставете го путерот и стопете го во микробранова. Потоа додадете ја шолјата со путер од кикирики, кршените бисквити и шеќерот во прав. Мешајте додека не се соединат состојките.

zamrznati-kocki-od-cokolado-i-puter-od-kikiriki-02.jpg

Во тава со средна големина ставете пластична или алуминиумска фолија и нанесете ја смесата рамномерно. Оставете да се олади 1 час.

zamrznati-kocki-od-cokolado-i-puter-od-kikiriki-03.jpg

Во меѓувреме истопете ги 2-те лажици путер од кикирики со чоколадото. Добиената смеса ставете ја во тавата.

zamrznati-kocki-od-cokolado-i-puter-od-kikiriki-04.jpg

zamrznati-kocki-od-cokolado-i-puter-od-kikiriki-05.jpg

Оладете уште 1 час, а потоа сечете коцки.

zamrznati-kocki-od-cokolado-i-puter-od-kikiriki-06.jpg

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Вкусни замрзнати коцки од чоколадо и путер од кикирики
Горе