Диета со грозје: За 4 дена 4 килограми помалку

22 март, 2017
12

1 Ден

Доручек- овесни снегулки

*1/ 2 портокал исецкан на коцки

*2,5 дл јогурт со малку масленост

*100 гр зрна грозје

Во голем сад сите состојки измешајте ги оставете да постојат десет минути.

Ручек- 200 гр исецкана тиква на сите парчиња и неколку минути пржена со малку путер

*100 гр зрна грозје исецкани на пола

*100 гр зелена салата

*1 лажица ореви исецкани

Вечера- Овошна салата ( 100 гр зрна грозје, 50 гр ананас исецкан на ситни коцки и додадете 50 гр сок од грозје и вода). Пилешки гради, не потешки од 150 гр подготвени на скара.

2 Ден

Доручек- лимон и јогурт: измешајте 250 гр јогурст со помалку масленост, една лажица сок од лимон и додадете 150 гр зрна грозје.

Ручек- Риба: сварете 5 парчиња риба во три пати повеќе вода. Измешајте со 150 гр зрна грозје. Вечера- супа од компир со зеленчук: сварете 150 гр компир, морков и целер за 15 минути. Зачинете го, додадете лажица маслиново масло. По јадење земете 250 гр свежо, црвено грозје.

3 Ден

Доручек- во блендер ставете 100 гр младо сирење и 150 гр грозје.

Ручек- згответе 250 гр од омилената риба, 150 гр брокула и главица кромид. По јадење земете 150 гр црвено грозје.

Вечера- грозјето се меша од – 2,5 дл сок од грозје, 50 гр зрна грозје, пола јаболка, 5 гр желатин. Измешајте го желатинот со малку вода, оставете малку да отстои, потоа додадете сок од грозје и додадете парчиња од јаболка и зрна грозје.Оставете го еден саат во фрижидер.

4 Ден

Доручек- 1 парче леб со 100 гр помалку масно сирење. После тоа на ред е, нормално е 200 гр грозје.

Ручек- Палачинки со грозје: 3 лажици брашно, половина чаша вода и едно јајце и испечете ги палачинките, филувајте го со: 100 гр немасно младо сирење, лажица минерална вода и 200 гр зрна грозје. Посипете со цимет.

Вечера- чорба од гулаш со печурки. Згответе 100 гр брокула 2-3 минути, во меѓувреме еден голем морков испечете го со малку печурки. Сите состојки ставете ги во сад и додадете 1/2 чаши супа од зеленчук и гответе го 10 минути. Пред крајот додадете 60 гр црвено грозје и 2 лажици павлака. Со ова можете да јадете 100 гр ориз.