Аспиринот прави чуда за кожата: После три примени, брчките и акните исчезнуваат

10 март, 2017
11

Покрај широката примена во медицински цели, малкумина знаат дека аспиринот може да ви помогне да постигнете убава, блескава и здрава кожа, без брчки, акни и други несовршености.

Се што треба да направите е да го користите на еден од следните три начини и ќе се уверите самите и тоа после само три примени!

Маска со аспирин и лимон

Состојки: 3 аспирини, 3 лажици сок од лимон.

Подготовка: Растопете го аспиринот во лимоновиот сок и измешајте така да добиете паста. Измијте го лицето со чиста вода а потоа нанесете ја пастата и оставете да стои така 10 минути. После тоа отстранете ја маската со млака вода.

Маска со аспирин, јогурт и мед

Состојки: 5 аспирини, лажица јогурт, половина лажица мед.

Подготовка: Иситнете ги таблетите аспирин и промешајте ги со медот и јогуртот, така што ќе добиете хомогена смеса. За оваа маска да делува, потребно е прво да ставите чиста памучна ткаенина натопена со топла вода на лицето, за порите да се отворат. Потоа почекајте лицето да ви се исуши, па нанесете ја маската и оставете да делува 30 минути. Измијте го лицето со топла вода.

Пилинг со аспирин

Состојки: 3 аспирини, 3 лажици млака вода.

Подготовка: Растворете го аспиринот во топла вода и ќе добиете паста. Нанесете ја на чисто лице, оставете да делува 10 минути, па отстранете го со чиста, студена вода.