19 септември, 2018

Радио

Доматите, освен што се богати со минерали и хранливи состојки и се одлични за нашето здравје, тие може да ни помогнат да се ослободиме од проблемот со акните. Доматите се природен антиоксиданс и многу позитивно влијание во организмот, било да станува збор за исхраната или козметиката.

Доматите можат да му помогнат на вашето лице да се освежи дури и подобро од скапите препарати. Пробајте ја оваа маска за борба против акни, која значително ќе го намали вашиот проблем.

Отстранете ја кожата од доматот (оставете ја една минута во жешка вода и кожата полесно ќе се отстрани) и една четвртина од доматот помешајте го со 1 лажица јогурт, 1 лажица алое вера и 4 капки етерично масло од ментол. Од состојките направете хомогена смеса и нанесете ја на лицето. Оставете ја да делува околу 10 минути, а потоа измиете ја со топла вода.

Остави коментар

Почетна // живот // убавина // Ослободете се од акните со помош на домати!
Горе