25 мај, 2020

Веќе на листата на чекање има повеќе од 4.500 луѓе.

Ако сакате директна врска со природата, но не сте воодушевени од идејата да ја помине вечерта во вреќа за спиење, ние сме сигурни дека ќе бидете воодушевени од ова извонредно архитектонско решение. Тоа им дава на луѓето радост при спиење под ѕвездите и одмор во удобен хотелски кревет.

Zero Real Estate’s Schwendi Suite е една хотелска соба, без ѕидови, прозорци и покрив, се наоѓа во една затскриена шума во регионот на Toggenburg во швајцарските Алпи, пишува Метро.

Тоа е креација на Швајцарските концептуални уметници Френк и Патрик Риклин кои, како што можеме да претпоставиме, одлучија да заштедат пари за купување на уметнички дела за ѕидовите дозволувајќи им на гостите да гледаат неверојатни сцени од природата кои се протегаат во далечината.

Оние кои сакаат да ја поминат ноќта тука, а потоа се будат во дивата природа, потребно е да се пријават во ближниот хотел Apenrose (кој има ѕидови и покрив, не грижете се). Од таму, батлерот ги доведува гостите директно во својата соба.

Просторијата без ѕидови се наоѓа високо над долината Тогенбурга. Глетката е, како што би се очекувало, многу импресивна – гледате право во планините и светкавото езеро Schewndisee.

Придобивките се јасни. Ќе дишете свеж планински воздух, ќе уживате во сцените и ќе спиете под ѕвездите.

Интересот за оваа соба е огромен. Веќе на листата на чекање има повеќе од 4.500 луѓе.

 

Остави коментар

Почетна // Travel Story // Тука сакаме да заспиеме: Хотел кој им нуди на посетителите неверојатни соби на отворено
Горе