14 декември, 2018

Радио

Ова е едноставен начин како да направите омлет со печурки во вашиот дом.

Состојки:

  • 8-10 печурки
  • 1 лажичка сецкан млад кромид
  • 1 лажичка сецкан млад магдонос
  • ¼ чаша рендано моцарела сирење
  • Сол и црн бибер по желба
  • 1 лажичка путер
  • 1 лажичка масло
  • 1 или 2 лажички млеко
  • 1 чаша свеж сецкан спанаќ со малку лук и масло
  • 1 малку запржен домат

Подготовка:

Скршете ги јајцата во чинија, додатете го млекото, солта, црниот бибер и свежо сецканиот магдонос, и измешајте се заедно. Ставете тава на средна јачина оган и додадете го маслото и путерот. Отакако ќе се стопи путерот, додадете ги печурките. Откако ќе се запржат, додадете ја мешавината со јајца и намалете ја јачината на оганот. Додаете го сирењето врз омлетот.свиткајте ги јајцата на половина и дозволете убаво да се испечат краевите на омлетот. Откако ќе се испржи се убаво, извадете го од тавчето и на кратко ставете го спанаќот и доматите и зачините на јак оган. Извадете го и сервирајте го со омлетот.

 

 

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Омлет со печурки и сирење
Горе