31 мај, 2020

Здрава, блага ужина која го задоволува секој вкус!

 Состојки

2 банана

1/3 чаша путер од кикирики

2/3 чаша пире од јаболко

1 лажица екстракт од ванила

прстофат сол

1/2 лажичка цимет

прстофат мелено каранфилче

прстофат мускатен орев

1 1/2 чаша овесни снегулки

1/4 чаша сецкани ореви

1/4 чаша чоколадни трошки

1/4 чаша стопено кокосово масло

Подготовка

Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете ја хартијата за печење на тепсијата. Испасирајте ги бананите, путерот од кикирики, пирето од јаболко, ванилата и зачините. Додадете ги овесните снегулки, оревите, чоколадните трошки и кокосовото масло и промешајте ги додека не се обединат. Одделете топчиња, за секое ви се потребни две лажички мешавина, а потоа наредете ги на тепсијата.

Печете 20-30 минути.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Овесни колачиња: Брзи, крцкави залчиња со незаборавен вкус!
Горе