31 мај, 2020

Можете да го направите овој колач со друг тип на овошје, и може да се сервира на три начини – топол, со сладолед или со шлаг.

Крамбл колачот ве потсетува на мрзливи пита, а можеш да се служи топол, со сладолед или шлаг, пишува  “Lepa i srećna“.

Состојки:

200 гр брашно

100 гр шеќер

кесичка ванилин шеќер

3 лажици шеќер во прав

100 g ладен путер

60 гр сецкани лешници

една лажица кафеав шеќер

јајце

600 гр јагоди

масло за подмачкување

прстофат сол

 

Подготовка:

Измешајте го брашното, шеќерот, ванилиниот шеќер и солта. Додадете јајца, путер во листови и изгмечете (можете да користите сецко ). Истрошете го тестото со рацете. Измешајте ги јагодите со шеќер во прав и ставете ги во подмачкан сад за печење. Испечете ги лешниците во жешка тава без масло и карамелизирајте ги со кафеав шеќер. Посипете го издробеното тесто и лешниците над јагодите и печете на 200 степени околу 30 минути.

Пријатно!

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Превкусен КРАМБЛ КОЛАЧ со јагоди
Горе