21 март, 2019

Радио

За да дојдете до совршен задник за само две недели, треба да следите две правила – одредени вежби и одредена исхрана. За какви вежби се работи погледнете во видеото подоле.

За успехот од вежбање да биде подобар и побрз, важно е да се прилагоди и исхраната. Не јадете премногу протеини, односно бирајте кои ќе ги ајдете кои не. На пример избегнувајте ги оние од масно црвено месо, млечни производи и жочќки од јајце. Потребно е да јадете протеини од туна и останатите риби, белки, пилешко, свежо сирење, соја, морска храна, мешунки…

Намалете го внесот на јаглени хидрати кои се наоѓаат во храна богата со бело брашно и шеќер, а јадете ги оние кои ги има во производите од полно жито, јадете темен ориз, овесни снегулки, сладок компир…

И мастите може да се поделат во добри и лоши. Избегнувајте пржена храна, грицки, чипс, маргарин, црвено месо, пилешка кожа, полномасни млечни производи, сладолед, путер, кокосово масло… Во вашата исхрана вклучете рибино масло, маслиново масло, бадеми, ораси, путер од кикирики.

Зголемете го внесот на свежи овошја. Секојдневно јадете најмалку по едно парче овошје, а препорака е од три до пет. Влакната од овошјето ќе ве држат заситени, а истовремено нема да внесувате голем број на калории.

И не заборавајте на зеленчукот бидејќи е преполн со влакна, витамини и минерали. Освен тоа има и мал број на калории. Посебно внимание насочете кон брокулата, спанаќот, кењ и друг зелен зеленчук.

Погледнете за какви вежби станува збор:

Остави коментар

Почетна // Спорт // Ова е начин како да добиете тркалезен, цврст задник за само две недели
Горе