Се што треба да знаете во врска со хидратацијата на кожата!

20 јули, 2018
коза

Имате ли чувство дека некои делови од вашето лице се сушат побрзо од другите? Ќе ви ги дадеме тајните за хидратација на кожата.

Зашто кожата и понатаму ме стега покрај редовната хидратација?

Вашата кожа сака вода. Содржи неверојатни 70% вода и ја прави заштитната бариера на телото. Меѓутоа, дури иако редовно, секој ден, нанесувајте хидратантна нега, понекогаш може да се јави чувство на затегнатост во некои области во текот на денот. Научниците денес веруваат дека овој проблем е многу покомплексен отколку што досега се мислеше. Сушењето на кожата не е само губење на вода туку и слабата дистрибуција на вода во ткивото на кожата. Скорешни клинички испитувања потврдуваат дека некои области на лицето, како што се образите, слепоочниците, челото и вилицата, се сушат многу побрзо од другите, што е логично бидејќи се повеќе изложени на влијанието на околината.

Што е неурамнотежена хидратација?

“Неурмнотежената  хидратација на кожата може да ги погоди жените во секој животен век, со било каков тип на кожа”, објаснува Флоренс Бенеч. Ново истражување откри два случаи кои се јавуваат кај исушената кожа: намален број аквапорини: овие протеини пренесуваат вода од станица до станица. Бројот на аквапорини во кожата почнува да опаѓа (често под влијание на стареење и изложување на УВ зраци), може да дојде до нарушување на протокот на вода и сушење на кожата, поспора обнова на станиците: ова појавува ја оштетува заштитната бариера на кожата и овозможува пренесување на материјата во кожата. Стресот, атмосферското загадување и цигарите го забрзуваат овој процес.

Како можам да ја урамнотежам хидратацијата на кожата?

Треба само повторно да се активира протокот на вода во кожата за оптимална хидратација на целото лице. Вистина, звучи добро во теорија, но … од каде да се започне? Се препорачуваат производи кои го одржуваат нивото на хидратација на кожата и го олеснуваат протокот на вода помеѓу станиците.

За тоа е одлична термалната вода, која ја поттикнува циркулација на вода во кожата. Пример е Виши термичката вода која содржи 15 минерали кои ја зајакнуваат кожата и го подобруваат нејзиниот квалитет и ја смируваат чувствителната кожа, а има докажани антиоксидантни својства за анти-стареењето.

Ефикасните дневни креми често содржат суви хигроскопски карактеристики што значи да ја привлечат и задржат водата. Некои шеќери како хијалуронската киселина помагаат за пополнување на ткивото на кожата, подигнување на нивото на влажност, некои ја смируваат кожата создавајќи невидлив филм на нејзината површина, а останатите даваат долготрајна хидратација.

Може ли нешто да се преземе за да се подигне нивото на хидрирање на кожата?

Кога се туширате наутро, употребувајте мека вода – колку е таа потопла, кожата побрзо се суши. Бавете се со енергичен спорт – потењето ги отвара порите и го поттикнува создавањето на себумот и липидите кои ја хранат и зајакнуваат бариерната кожа. Кога сте на одмор, обидете се солената морска вода да не доаѓа во допир со вашето лице, бидејќи може да го засили штетниот ефект на сончевите зраци и да исуши кожата. Туширајте се  по капење во морето!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi