Се за волумен: Измијте ја косата наутро, а не навечер!

10 јули, 2018
3

Фризерите тврдат дека косата после миењето е најчувствителна, па кога во текот на ноќта ја “триеме” од перницата, лесно се мрси и врвовите пукаат.

Колку пати ви се случило да ја измиете косата навечер, а наутро кога ќе станете да имате впечаток дека веќе е мрсна? Не сте сами во тоа, па не очајувајте. Експертите советуваат дека е подобро косата да ја миете наутро или во текот на денот, а еве и зашто.

Фризерите Џејми Бакел и Кристин Нерот објаснуваат дека ако ја измите и исушите косата навечер, а потоа легнете да спиете, наутро ќе изгледа како да е малку мрсна.

– Тоа е затоа што кога свежо измиената коса во текот на ноќта ке ја “притиснете”, на перницата, буквално ќе ја залепите – велат експертите.

– Така залепена ќе го изгуби волуменот и секако ќе изгледа како да е мрсна.

Затоа тие советуваат дека доколку не можете да се откажете од миењето на косата во вечерните часови, тогаш барем коритете по благ шампон и регенератор. После тоа, нежно исчешлајте ја и ставете производ за волумен.