5 август, 2020

Овој необичен колач ќе биде вистински избор за вашата октомвриска трпеза.

Состојќи:

• 3 јајца

• 3 лажици брашно

• 3 лажици мелени ореви

• 1/2 прашок за пециво

• 50 мл. млеко

• 50 мл. масло

• 100 гр. шеќер

• 500 гр. круши

• 2 лажици мед

• 1/2 лажичка куркума

• малку суво грозје

Подготовка :

Изматете ги јајцата, додадете брашно, прашок за пециво, млеко, маслото, ореви и мешајте додека да се соедини смесата. Загрејте го медот и додадете куркума. Ако не ви се допаѓа вкусот на куркума, слободно избегнетете ја. Обложете ја тавата со хартија за печење, а потоа посипете го медот. Излупете ги крушите и исечете ги на парчиња. Наредете ги врз медот, а потоа прелијте ги со смесата со јајца.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Освежителен, сочен и лесен: Есенски колач од круши, мед и ореви
Горе