Подгответе совршен лосос за само 10 минути

22 октомври, 2019
лосос

Состојќи:

  • 170гр лосос
  • 2 лажици масло
  • Сол и бибер
  • Ломонов сок 

Подготовка:

1. Загрејте две лажици растително масло во тава. Исушете го лососот со хартиена крпа и посолете го.

2. Кога ќе се загрее маслото, ставете го лососот во тавата со кожата свртена надолу и притиснете го со дрвена лажица. Печете го 5 минути додека не се одвои од тавата.

3. Ставете ја тавата во рерна и печете 5 минути. Потоа, истурете го остатокот од маслото, додадете го свежо мелениот пипер и сокот од лимон.

4. Послужете со кафеав ориз или спанаќ.