18 февруари, 2020

Радио

Едно од најчестите прашања на кое нутриционистите и професионалците за диета треба да одговорат е: дали треба да се откажеме од леб и (или) десерт за време на вечерата ако сакаме да изгубиме тежина.

За среќа на сите нас кои сакаме благо, одговорот е – секогаш е подобро да се избере десерт! Иако, на прв поглед, десертот се чини дека е полош избор од лебот затоа што содржи шеќер, а со тоа и многу калории, експертите сепак гласаат за – благо!

Имено, повеќето луѓе сметаат дека оброкот не е завршен без десерт на крајот. Затоа, ако одлучат да го прескокнат десертот и да изберат леб, веројатно е дека малку по паузата после вечерата, тие ќе одат во потрага по ’нешто слатко’ и ќе изедат повеќе благо отколку што планирале. Значи, излегува дека тие не се откажуваат од – ништо!

И на крај, со оглед дека сè уште сакате да ги изгубите вишокот килограми (во спротивно не би требало да се откажувате од нешто, нели?) сепак изберете овошна торта или темно чоколадо – наместо кремаста торта.

Остави коментар

Почетна // живот // Најголемата дилема: дали да се откажеме од леб или од благо?
Горе