28 мај, 2020

Магдоносот е познат по многубројните лековити својства. Богат е со витамини и минерали, но дали знаевте дека успешно се бори со лошиот тен?

Овој зеленчук има корисни својства кога станува збор за белеење на тенот на кожата. Со помош на маската која можете самите да ја направите ќе ги елиминирате проблематичните области како што се дамките од сонце, дамките предизвикани од пигментацијата, па дури и да ги ублажите темните подочници.

За подготовка на оваа маска ви е потребно:

• 2 лажици свежо сирење

• 1 лажица јогурт

• 5 ливчиња од магдонос

Подготовката е многу едноставна. Сите состојки треба добро да ги мешате во блендер додека не добиете хомогена смеса.

Како и кога се применува?

• Во зависност од ефектот, маската нанесете ја на целото лице или само на посакуваните области. После 10 минути исплакнете го лицето со млака вода и нанесете хидратантна крема.

Остави коментар

Почетна // Life Story // Делотворно и природно: Изедначете го тенот и ослободете се од темните подочници со маска од магдонос!
Горе