НАУЧЕТЕ КАКО ДА ЈА ЗАШТИТИТЕ ВАШАТА КОСА во текот на летото на најдобар можен начин

14 август, 2019
h

Во текот на летото, ние сме најмногу загрижени за заштита на нашата кожа, правилно негување и избегнување на сончање. Ние нанесуваме крема за сончање со висок фактор на заштита, носиме светла облека што ќе нè заштити од директна сончева светлина, ќе влеземе во сенка…

Нема затегнување

Сепак, често забораваме дека, исто како и кожата, мора да се грижиме за нашата коса во текот на летните месеци, особено додека е на море. Косата е скоро постојано изложена на штетни УВ зраци, а кога на нив ќе им се додаде хлор и морска сол, на крајот на летото сме разочарани и загрижени бидејќи косата го изгубила својот природен сјај, е распукана и изгледа безживотна.

Затоа, во жешките летни месеци, проверете дали ја заштитувате косата од топлината, соленото море и сонцето. Кога сте надвор, покријте ја косата со марама или капа. Ова ќе го задржи подалеку УВ зрачењето и ќе ја задржи влагата. Шапката исто така спречува влакната да се заплеткаат поради ветерот. Покрај тоа, не заборавајте да нанесувате заштитни производи редовно.

Во лето, не затегнувајте ја косата со гумени ластичиња. Лесна плетенка е идеален избор и косата е сува вод топлината, така што понатамошното затегнување може да биде уште поштетно.

Пред да одите на пливање во море или базен, навлажнете ги врвовите на косата со вода или нанесете климатик. Хлор или морска сол може да бидат многу штетни, особено ако е обоена. Водата и регенераторот ќе му дадат заштитен слој што ќе го спречи апсорпцијата на хлор и сол.

Запомнете дека климатизерите исто така можат да бидат голем непријател на косата, особено ако се пушат на многу ниски температури. Тие го сушат воздухот и ја извлекуваат целата влага од него, вклучувајќи ја и косата. Затоа, секогаш имајте навлажнувач во просториите што често ги посетувате и поставете го климатизерот на умерена температура.

Грижа ако ја обоите косата

Во лето, бојата на косата избледува и дополнително го суши скалпот, па експертите советуваат да се обои најмалку две недели пред изложување на сонце. За понатамошно заштита на вашата коса, се препорачува да користите шампон и балсам за да ја одржувате сјајна и интензивна, како првите денови по боењето.

Продавниците се полни со производи дизајнирани да се грижат за сува и тенка коса, третирани со боја или изложени на климатски промени.