Дали знаете што навистина го предизвикува херпесот што сите го мразиме?

29 ноември, 2019
lips

Речиси не постои ниту една личност која немала херпес барем еднаш во животот. Исто така познат како треска, херпесот најчесто се појавува кога имунитетот е ослабен и се манифестира со болка и пецкање.

Болестите кои предизвикуваат пад на имунитетот влијаат на појавата на херпес. Стресните периоди, како ментални така и физички, можат да предизвикаат херпес, а често се јавуваат кај жените за време на менструалниот циклус.

На оваа болест и претходи пецкање, чувство на непријатност, чешање и неколку дена подоцна се појавуваат меурчиња полни со бистра течност. Потоа, херпесот започнува да чеша и пецка, а чистата течност се менува во матна. Ова е најризичниот период, бидејќи со пипкање може да се пренесе на очите или на други личности. После пет до седум дена, меурчиња пукнаат и се создаваат рани, по што лицето повеќе не го претставува извор на инфекцијата.

Одржувањето на хигиената е неопходно за лекување на херпес. Не споделувајте прибор за јадење или чаши со други бидејќи херпесот е пренослив. Контактирајте го вашиот лекар за да ја излечите оваа болест на најдобар и најбрз начин и да откриете на што треба да посветите посебно внимание за да во иднина ја појавата на спречите херпес.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi