На Раде Шербеџија и неговата сопруга Ленка им се заканува затвор во Америка!

29 октомври, 2020
раде

Популарниот актер секогаш тврдеше дека се вратил од Америка затоа што го мачела носталгијата


Еден од најпопуларните актери во поранешна Југославија, Раде Шербеџија (74) живеел со својата втора сопруга Ленка во Лос Анџелес, каде купиле куќа за нешто повеќе од милион долари.

Раде и неговата сопруга ја купија куќата на кредит во јули 2004 година и ја продадоа шест години подоцна, пред да се вратат во Хрватска.

Иако сите овие години се чинеше дека актерот и неговото семејство живеат вистински американски сон на Далечниот Запад, не беше баш така, бидејќи Шербеџија и неговата сопруга наводно се мачеле со американски заеми.

Американскиот сон за повеќето имигранти е вистински кошмар затоа што бара многу работа, а сè што е во сопственост е поврзано со кредитни обврски, каматни стапки и даноци.

Шербеџија и неговата драга сопруга наводно го имаат истиот проблем, па даночните долгови што сè уште се актуелни останаа во Лос Анџелес. Во официјалните регистри, можете да видите како Раде и Ленка позајмиле од недвижен имот од неколку американски банки: Вашингтон заемна банка, PП Морган Чејс банка, Национална градска банка, тврдат медиумите кои што ги објавиле доказите од америчките сајтови.


Како што наведуваат, не само што Ленка и Раде имале хипотека, туку наводно должеле големи суми за данок. Износите наведени во даночните документи се движат од 2.335,27 УСД, до 178.898,68 УСД до 511 710,20 УСД.

Последната, најголема сума е регистрирана на 31 декември 2010 година. Износот од над 178 илјади долари беше регистриран како даночен долг во 2015 година одделно и во името на Радино и Ленка, а минималниот износ од 2,3 илјади долари беше внесен во 2014 година, но во врска со трансакцијата од 2010 година.

Во едно интервју, Раде го опиша преселувањето од Лос Анџелес во Риека во 2011 година. Значи, откако се вратија во Хрватска, американските даночни обврзници го забележаа неплатениот данок и таа документација заврши во Даночната управа во Лос Анџелес. Во Америка, каматата се наплатува за неплатени даноци, па сигурно е дека овие износи само ќе растат.

Соединетите држави, како и секоја регулирана земја, строго го казнуваат затајувањето данок, особено кога станува збор за големи суми, повеќе од половина милион долари, така што големото прашање е дали Раде Шербеџија и Ленка Удовички воопшто ќе се вратат во Америка. Имено, и Ленка Удовички и Раде Шербеџија имаат отворен предмет во Централниот округ на Калифорнија на Окружниот суд на САД (Централен округ на Калифорнија | Окружен суд на САД).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum