Смрт, гробишта, катастрофа … Музичарите изгубија 90 проценти од своите работни места?!

2 ноември, 2020
севе

Плачот на музичарите силно одекна во јавноста пред неколку месеци, кога многумина апелираа за зачувување на своите работни места и предупредија на закана за егзистенцијата на повеќе од 15 000 луѓе и нивните семејства, зависни од креативната музичка индустрија. Откажаните концерти станаа дел од нивното секојдневие, а ситуацијата само малку се подобри во текот на двата летни месеци, а во август, со нов бран на пандемијата, следеше втор удар врз нивното постоење.

Малкумина музичари штотуку успеаја да одржат неколку концерти, претежно долж јадранскиот брег, надевајќи се дека првите есенски денови ќе донесат нови можности за настапи во форма на гостувања во клубови, денови на пиво и слични настани. Но, епидемиолошката состојба со галопирачкиот коронавирус ги врати во брутална реалност. Немаат работа.

image

ЗАМП на Хрватското друштво на композитори веќе проценува дека падот на концертот во 2020 година до крајот на годината ќе изнесува приближно 75 проценти во споредба со претходниот период кога работата се одвиваше нормално, а помал е и приходот.

  • Најголемиот концерт, кој беше наплатен според авторската такса годинава, беше оној на Нина Бадриќ во арената Загреб – вели Милан Мајеровиќ Стилиновиќ, раководител на одделот за комуникации и односи со јавност на ХДС ЗАМП. Тоа е концерт проследен со деловен колапс предизвикан од короната, чии понатамошни последици е тешко да се предвидат.
  • Никој не е тажен колку што сум јас затоа што нема собири и свирки … За разлика од вас кои работите од дома или накратко, мојот живот и животот на моите колеги се променија 100 проценти. Едноставно, мојот живот што траеше до февруари 2020 година веќе го нема. Нема работа за мене. Не постои. Би имал 200 причини да ти кажам – „Леле, ајде да играме, што ни е гајле“. Но, јас ви велам: „Грижете се за себе и за другите, носете маски и држете се на дистанца“ – пишува Мирела Приселац Реми на својот Фејсбук профил деновиве, длабоко свесна за фактот дека најверојатно нема да има можност да им се обрати на љубителите на музиката на нејзиниот бенд „Елементал“ наскоро.

Бројот на концерти што музичарите успеаја да ги одржат во текот на летните месеци, за олеснување на мерките во средината на туристичката сезона, чие ослободување за пролетта малкумина се надеваа, сведочи за тоа колку падна бизнисот. Три, четири, пет концерти. И крај. Може да сметам на прстите од едната рака настапи што успеаја да ги направат во текот на 2020 година. Зачудува фактот што Северина сними само еден концерт во текот на летото, оној во сплитскиот клуб „Ванила“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi