Авантуристи, подгответе се: Овие 5 тајни локации се само за најхрабрите!

17 јуни, 2020
rock-731140_1920-1536x1023

Соба 39, Северна Кореја

Собата 39 е формирана кон крајот на 1970-тите и е сместена во зградата на Работничката партија во Пјонгјанг. Иако нема многу официјални информации за таа просторија поради тајните активности што се случуваат во неа, се верува дека нејзината работа ја финансираат комерцијални компании, правни и нелегални, кои, меѓу другото, се занимаваат со фалсификување, продажба на злато, дрога, оружје…

Кока-кола трезор во Атланта, САД

Рецептот за Кока-Кола се смета за една од најдобро чуваните тајни во светот и е во голем трезор во Атланта. Бидејќи, Пембертон ја создаде формулата за овој мега популарен пијалок во 1886 година, рецептот е заштитен и многу малку луѓе можат да се пофалат дека го држат во свои раце.

Остров на змиитеКемада Гранде, Бразил

Се наоѓа на околу 100 километри од брегот на Сао Паоло, овој остров може да изгледа како идеално егзотично место каде што можете да се изгубите и да уживате, но вистината е сосема поинаква. Тоа е место без жители населено со огромен број смртоносни змии, една од најпознатите отровни во светот.

Острови на Северен Сентинел, Андаман и Никобар

Се наоѓаат во Индискиот Океан и се острови полни со мангрови гори и се опкружени со корали, скоро недопрени од влијанието на надворешниот свет. Иако на почетокот звучи како рајот на земјата, вистината е далеку од тоа. Имено, едно од ретките преостанати недопрени племиња во светот живее на островот. Тоа е автохтона група наречена Сентинели, на која не влијаеше ниту модерниот свет.

Тврдината Бангар, Индија

Оваа тврдина е изградена во 1573 година од владетелот Амбер Кахваха за неговиот најмлад син. Со текот на времето, населението во околината се намалило до 1783 година, кога гладот ​​ги принуди останатите селани да заминат. Според локалната легенда, причина за пропаѓањето на кралството е проклетство, за тврдината се вели дека е проколнато.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi