Лагуна Ликулику, рајското одморалиште за парови: Во прегратките на тиркизното море и коралните гребени!

10 октомври, 2020
лагуна

Ова луксузно одморалиште само за возрасни е полно со многу парови, од оние кои се на меден месецд о постарите вљубени парови. И јас сум синглпишува Керолајн Јасински


Првото нешто што сакам да го направам кога ќе влезам во мојата куќа на плажа е да се свртам кон сопругот и да му кажам: Дали верувате дека сме на ова место?

За почеток, погледот, кој достигнува директно до лагуната , со својата тиркизна боја на морето и коралните гребени. Сакам да скокнам на огромен кревет, но не можам да поднесам да ги нарушам совршено поставените аранжмани за хибискус и знакот Добредојдовте дома направен од лисја од пандан.

Морам да ги испробам сите места за седење, дневната соба внатре, лежалката пред влезната врата и столчињата и да уживам на предниот тревник.

Ја отворив секоја фиока за да го проверам минибар, како и сите плакари, но и соодветниот простор во бањата.

И тогаш само што виде туш на отворено.

Како и да е, најдобро е, си велам.

Гледате, јас сум сам, на задача во одморалиште за возрасни во лагуната Ликулику на островот Фиџи.

Имам задача: да видам како слободна жена (добро, мажена, но сама за целите на својата работа) управува сама во одморалиште за парови.

За сега, се борам, морам да кажам некому колку е неверојатно ова, па го објавувам на социјалните мрежи и му кажувам на светот.

Тоа е веќе подобро.

Утеха на секој чекор
Атмосферата во целото одморалиште е елегантна и е украсена со тој прекрасен, опуштен стил на островот. Нема потреба од мермер и лустери да му дадат на местото такво посебно чувство.

Ликулику има многу мебел од трска, поудобниот, како и тавани од бамбус, и сè е отворено и гостопримливо – од бар на плажа каде скокате од јавниот превоз од пристаништето, до рецепцијата и ресторанот на првиот кат.
Опсесијата да пробам сè што се нуди и да не бидам сама во тоа, ме води во центар за активности и веслачки училишта.

Забелешка: Фиџиите се исклучително трпеливи.

Не ми треба партнер за ова освен ако не провалам и не ми треба рака повторно да се искачам. Подготвен сум да започнам со кајак.

Се прашувам колку можам да се приближам без мојата љубопитност да биде многу видлива. Излегува не толку блиску.

Некои парови уживаат во своите удобни каучи, па затоа не мора да ме гледаат ниту мене. Другите пак се облекуваат. Се извинувам.

Но, двајца љубители на меден месец ме покануваат да се приближам. Ако треба.

„Луѓето тука бараат осаменост“
Ова е врвно сместување. Сè што сè уште не е резервирано, лесно го грабнуваат гостите кои сакаат да го сменат своето сместување. Невестинскиот балкон нуди извонреден поглед на коралните гребени подолу. Чаши шампањ и понуда да останам со нив попладне ќе беше подобро, но претпоставувам дека ќе им пречев. Време е да продолжам.

За време на ручекот со Лаисани, еден од менаџерите, открив дека не треба да ми претставува проблем да бидам сам во Ликулик. Исто така, има многу луѓе кои бараат осаменост во ова одморалиште.

Тие не се осамени, но сакаат да бидат сами. Претпоставувам дека тие само сакаат да побегнат од сето тоа. Тие се во контакт со луѓето само кога ќе дојдат да јадат, ми вели Лаисани.

Сепак, вработените во ова одморалиште се обидуваат да им понудат компанија, но тие обично одбиваат, едноставно затоа што им е попријатно да бидат сами.

Минуваат многу парови, а една жена дури ме праша каде е мојот партнер и дали сме се скарале.

Но, јас уживам во оваа фасцинантна задача и ги гледам сите триесетти, добростоечки парови на средна возраст, хомосексуални двојки, двојки на меден месец кои се гледаат вљубено, деловните луѓе сè уште имаат пристап до конференциски повици и пишуваат, дури и пар во доцните осумдесетти , кои не се толку „сакани“, но сигурно се уште се заљубени.

Има Австралијци и Европејци, но тие се претежно Американци. И сите се таму за да уживаат во луксузот. Исто така има и две семејства со деца постари од 18 години.

Како што заоѓа сонцето, лекцијата за тоа како да се направи еден од специјалитетите на Фиџи не обединува сите нас. Сега сме една голема среќна група.

Моите неколку дена во Ликулик беа целосно исполнети. Немам време да бидам осамена.

Масажа, прошетка, појадок со менаџери, посета на локалното село и многу други активности. Помеѓу сето ова, успевам да одморам неколку часа. Се испостави дека да се биде сам во такво одморалиште воопшто не е лошо.

„Секако дека се заљубив“
Ако одлучите да одвоите време за себе, тоа ќе се почитува. Меѓутоа, ако сте се обиделе да пронајдете помала компанија, таа најверојатно ќе биде исполнета.
Обично не доаѓате тука во надеж дека ќе запознаете нов партнер, освен ако копнеете по некој што е веќе во врска. Го кажав тоа, се враќам на тешките вести за мојот сопруг…

Срцето ми беше украдено.

Паднав врз еден од мештаните. Тој е нежен и полека ме освојува. Има кадифена кожа, убав е на допир, а на врвот на главата носи грб во стилот на Дејвид Бекам. Неговите очи ме загрижуваат малку, тие постојано се фрлаат наоколу, но тој мора да ме смета за неодолив, бидејќи тој постојано ги лиже усните кога и да сум во близина.

Новата љубов во мојот живот е Малоло, игуаната.