Најубавиот, најчистиот и најбезбеден град во светот? Чудото во кое уживаат само 350.000 среќници

17 август, 2020
Annotation 2020-08-16 221622

Во кој било бар и да одите, не заборавајте да понесете пасош и повеќе пари од планираното затоа што, на пример, ќе платите 20 евра за мал Хајнекен, додека за коктел ќе платите околу 80 до 120 риал, што е од 1200 до 1500 денари…

Доха за многумина е еден од најубавите, најчистите и најбезбедните градови во светот, и лесно можеме да се согласиме со тоа. Како главен град на Катар (скоро 3 милиони жители), со своите 350 илјади жители е еден од помалите градови на Блискиот исток и се наоѓа на бреговите на Персискиот Залив. Ако земеме предвид дека пред помалку од 200 години во оваа област имаше пустина, можеме да заклучиме дека градот брзо станал главен центар на регионот благодарение на нафтата. Бидејќи Светското првенство на ФИФА во 2022 година се одржува во Катар, па и во Доха, само треба да почекаме и да видиме како ќе се развива градот понатаму, но заради тоа барем за кратко ќе стане центар на светот. Сега ви носиме пет атракции кои едноставно мора да ги посетите ако сте во Доха.

  1. Katara Cultural Village

Зборот Катара до 18 век  се користел за означување на областа каде што се наоѓа денес Катар, и беше избрано за име на културното село отворено во 2010 година. Денес, Катара има бројни канцеларии на владини и невладини организации, како и музичка академија и бројни галерии и музеи. Исто така постои и голем амфитеатар на отворено каде се организираат многу настани, кино, конференциски сали и поморски музеј каде што можете да дознаете повеќе за поморската историја на земјата. Иако е релативно нов дел од градот, овде ќе почувствувате допир на историјата затоа што сите згради се направени во традиционален стил, а интересен е системот за климатизација на отворено. Секако има прекрасна песочна плажа која не е достапна за пливање, но нуди прекрасна прошетка и поглед на градот.

Пронајдете повеќе информации на www.katara.net.

2. Souq Waqif

Како секој арапски град има свој интересен пазар, така и Доха. Иако концептот на стариот град е различен на многу начини, тој има некои карактеристики како и секој друг. Овде ќе најдете чаршија, бројни продавници, ресторани и кафулиња. Целиот дел од градот беше реновиран пред околу десетина години а изгледа како да е изграден вчера, но сепак, овој дел од градот е најстар, повеќе од 100 години. Чисто, културно и убаво место за разгледување. Ако сакате да јадете добар оброк, дефинитивно ве советуваме да го посетите ресторанот Дамаска, кој се наоѓа веднаш на влезот во Souq.

Пронајдете повеќе информации на www.souq-waqif-doha.com.

Više informacija potražite na www.souq-waqif-doha.com.

3. The Pearl

Ако сте фасцинирани од необичната градба, тогаш The Pearl е едно од местата во светот што мора да го посетите. Иако изгледа неверојатно од воздухот, одблизу овој вештачки остров во облик на бисер, е обична населба. Но, тој не е многу обичен. Тука ќе најдете ресторани, кафулиња и продавници што ќе ви го испразнат паричникот пред да го отворите. Секако посетете го во вечерните часови и уживајте на една од многуте тераси. Островот е изграден со цел да се изгради станбена зона за 45.000 луѓе затоа што најголем недостаток во градот е токму недостигот на домување за сите имигранти кои завршуваат во потрага по подобар живот во Доха.

Повеќе информации побарајте на www.thepearlqatar.com.

4. Museum od Islamic art

Сместен на вештачки остров, веднаш спроти Корниче, Музејот на исламска уметност е вистинско чудо на архитектурата. Опкружен е со прекрасна градина која е еден од најубавите паркови во Доха (ако не и единствениот вистински). Музејот опфаќа над 45.000 квадратни метри и беше отворен во 2008 година.

За повеќе информации, посетете ја страната www.mia.org.qa.

5. Marsa Katara Restaurant

Иако е нетипична атракција, овој ресторан се наоѓа на пристаниште во должина од скоро 200 метри, со поглед на сите страни на градот. Десно ќе го видите Pearl, додека од левата страна облакодерите Корниче ќе се издигнат од морето. Доколку дојдете овде во текот на денот, можете да уживате во многубројните водени атракции, како што е џет-ски, и не заборавајте да останете до вечерта, кога ориенталната музика, мирисот на наргиле и добрата храна ќе ве однесат на незаборавно патување на умот.

Пронајдете повеќе информации на www.marsakatara.com.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris