Не, не е светска дестинација: Атрактивното РОЗОВО ЕЗЕРО се наоѓа токму во соседна Србија (ФОТО + ВИДЕО)

26 август, 2020
pačir-termalna-banja-1536x1024

Ако мислевте дека очите ве мамат, не, ова не е Фотошоп и не станува збор за никаква загадена вода, односно ова езеро навистина постои. И тоа не е ниту во Австралија, ниту во Сенегал, туку во Србија.

Оваа година, за жал, ги расипа сите наши планови, барем кога станува збор за патувањето во странство.

Недалеку од Башка Топола и Суботица има Паширска Бања, оаза на мирот и убавината и уникатна плажа со специфична боја на термална вода, која нема да ја најдете не во Србија, туку ни во цела Европа.

Топла вода доаѓа од 1400 метри длабочина и е солена, а сол има 21 до 22 грама на литар. Термалната вода се влева во езерото преку цевка што е поставена во средина и се меша со вода од бунар како би се намалила температурата на термалната вода, која достигнува до 72 степени. Благодарение на тоа, температурата на езерската вода е до 35 степени. Самата боја доаѓа од јодот, бромот и литиумот, кои се во голема концентрација овде.

Врз основа на составот на водата, бањата доби сертификат за лековита вода. Топлата, солена вода помага во одржување на здравјето и помага во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Исто така, се тврди дека водата има исклучителни својства во третманот на разни заболувања на кожата, ревматизам и состојби по повреди.

Водата мириса на јод и други минерали, но можете да се навикнете на тоа за неколку минути.

View this post on Instagram

amazing lake🎨 #serbia

A post shared by Ivana (@ivana_soskic) on

Самото езеро опфаќа 2.000 квадратни метри, а дното е покриено со кружни камења кои се крајно пријатни за нозете при одење во водата.

View this post on Instagram

Za gospođe rosé 💕

A post shared by vargamila (@vargamila) on

Покрај езерото, комплексот има два затворени базени кои се достапни во зима со капацитет до 200 луѓе.

Она што треба да го знаете е, ако сакате да уживате во пливањето во розовото езеро, розово е само во текот на летните месеци. На крајот на сезоната, езерото е целосно исушено, исчистено и коритото се мие за да биде подготвено за следната сезона.

@jovanakvrzic

Pink lake in Serbia? Yes, this is real 😍 Do you know the location? 💗 #termalnabanjapačir #serbia #toktokserbia #tiktoksrbija #tiktoktravel #travel

♬ ROCKSTAR – DaBaby, Roddy Ricch
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris