Прекрасен, а не толку популарен: Грчки остров со ниски цени, опкружен со море со нереална боја

19 јуни, 2020
61554708

Бисерот на Егејското Море е препознатлив по својата прекрасна природа. Одмор на Самос значи празник на убави плажи и на чисто море; уживање во бујното зеленило, бројните лозја и нивните производи …

Грчкиот остров Самос или Сем, кој е оддалечен само еден час од турскиот брег, се враќа на листата на популарните грчки туристички дестинации веднаш до Санторини, Закинтос и Родос. Во текот на изминатите неколку години, неговата популарност беше засенета од судбината на несреќните мигранти кои останаа на цедило од сите институции и кои патуваа во Европа преку Самос, но сега Самос е повторно мета на туристите.

Зошто Самос?

Бисерот на Егејското Море е препознатлив по својата прекрасна природа. Одмор на Самос значи празник на убави плажи и на чисто море; уживање во бујното зеленило, бројните лозја и нивните производи, медитеранската храна и легендите на познатите грчки мислители. Западниот дел е украсен со највисокиот врв на островот на 1450 метри, што е исто така и највисок во целиот архипелаг Егејски. Фактот дека тоа е татковина на некои од најголемите грчки мислители додава волшебството. Имено, славниот грчки математичар Питагора е роден на Самос, како и филозофот Епикурус.

Што да се посети?

Легендите, убавините и богатата историја се круната на Самос. Домот на митската божица Хера е Самос, така што денес можете да ги посетите остатоците од храмот Хераион изграден во нејзина чест. Една од главните атракции е сведоштво за историјата и богатството на знаење од античка Грција во форма на тунелот Еупалинус.

Тоа е воден тунел кој бил дел од аквадуктот изграден во 6 век п.н.е. Покрај тоа, може да се искачите на вулканот Керкис, т.е. неговиот највисок врв Вигла и уживајте во изгрејсонцето или зајдисонцето со една од туристичките агенции кои нудат вакви патувања. Од градовите што мора да ги посетите, секако е главниот град на островот Самос или Вати на североисточната страна каде што има интересен Археолошкиот музеј. Питагорио, порано наречен Тигани, бил преименуван во чест на Питагора, кој се родил таму.

Неопходна дестинација: плажи

Каде и да се наоѓате во Грција, плажите ќе ве воодушеват со нивната убавина. Чистотата на морето на островот Самос и големиот избор на различни плажи ќе го направат вашиот одмор комплетен. Една од најубавите е наречена Цамаду, која се наоѓа на 13 километри северо-источно од градот Вати. Малите камчиња, лежалките и чадориите ја прават оваа плажа одлично место за одмор, а за оние што сакаат да ги соблекуваат костимите за капење, нудистичкиот дел од плажата ќе ве расположи. Во близина на Цамаду има плажа Лемонакија, а на плажата Потокаки, на 14 километри западно од Вати и на 3 километри од Питагори, е со ознаката Сино знаме, што значи дека е квалитетна, крајно чиста и уредна.

Гурмански Рај

Самос е рај за гурмани и љубители на вино. Познат е по своите вина, маслиново масло, цитрус, растение слично на оригано, итн. Некои од специјалитетите што се препорачуваат на островот се јарешко спремено на различни начини, особено печено и полнето со лук и компири, полнети зеленчуци и морски плодови. Обидете се и со бурекија и дознајте на што ве потсетува. Во секој случај, можете да уживате во вкусот на Грција вистински кога ќе го посетите Самос.