Точкастото езеро: Најволшебното место во Канада, ќе ве хипнотизира со неговата убавина

23 ноември, 2020
tackasto-jezero

Секогаш кога ќе помислиме дека видовме сè што постои на овој свет и дека веќе ништо не може да не изненади, се чини дека природата нè негира и вели: „видите само што можам да направам!“ Иако короната ни ги смени плановите на сите нас, особено кога станува збор за патување, можеме, барем преку Интернет, да уживаме во маестралните природни чуда, кои сигурно ќе ве остават без зборови.

И кога станува збор за Канада, таа отсекогаш била позната по убавината на природните чуда. Од диви шуми од една страна, до цветни карпи на источниот брег, сè до планините и тиркизните леднички езера на Британска Колумбија.


Но, веруваме дека никогаш не сте нешто како Точкастото езеро, кое се наоѓа во Британска Колумбија. Имено, во текот на зимата и на пролет, езерото лоцирано северозападно од Осојоос, во долината Оканаган во Британска Колумбија, изгледа како и секоја друга водна површина. Но, бидејќи поголемиот дел од водата почнува да испарува на лето, стотици огромни базени со сол остануваат зад неа, создавајќи необичен пејзаж полн со жолти, зелени и сини точки. Според порталот Три Хаггер, сè уште се нарекува „најмагичното место во Канада“.

View this post on Instagram

Osoyoos, BC 🇨🇦. #osoyoos #spottedlake #southokanagan

A post shared by Christopher Hyde (@christopheralanhyde) on


Формирање на бојата и точките

Шарените базени се резултат на високи концентрации на минерали, вклучувајќи калциум, натриум сулфат и магнезиум сулфат, кои се акумулирале во водата. Минерали и колекција сол се слеваа од околните ридови. Разновидноста на боите зависи од концентрацијата на минерали во секој базен.

View this post on Instagram

Spotted Lake #spottedlake #osoyoos

A post shared by Jessica M* (@jesss_mc) on

Изработка на муниција за време на Првата светска војна

За време на Првата светска војна, минералите од езерото биле користени за производство на муниција. Минералите ги собираа работниците кои од езерото вадеа по еден тон сол секој ден. Според „Центарот за посетители на Британска Колумбија“, приказните се дека, пред сè, езерото покажало уште поголема разновидност на бои и уште поголема уметничка убавина.

View this post on Instagram

~ The miracle of Nature #polkadotlake #spottedlake was ‘taught to me’ by my 8 year old twin! Polka dot Lake is a saline endorheic alkali lake located northwest of Osoyoos in the eastern Similkameen Valley of British Columbia, Canada, accessed via Highway 3. This unique Lake is richly concentrated with various minerals. It contains dense deposits of magnesium sulfate, calcium and sodium sulphates. It also contains high concentrations of eight other minerals and lower amounts of silver and titanium. Most of the water in the lake evaporates over the summer, revealing colourful mineral deposits. Large “spots” on the lake appear and are colored according to the mineral composition and seasonal amount of precipitation. Magnesium sulfate, which crystallizes in the summer, is a major contributor to spot colour. In the summer, remaining minerals in the lake harden to form natural “walkways” around and between the spots. Originally known to the First Nations of the Okanagan Valley as Kliluk, Spotted Lake was for centuries and remains revered as a sacred site thought to provide therapeutic waters. During World War I, the minerals of Spotted Lake were used in manufacturing ammunition. Later, the area came under the control of the Ernest Smith Family for a term of about 40 years. In 1979, Smith attempted to create interest in a spa at the lake. The First Nations responded with an effort to buy the lake, then in October 2001, struck a deal by purchasing 22 hectares of land for a total of $720,000, and contributed about 20% of the cost. #nature #mothernature #earth #lake #minerals

A post shared by Imperial Voice Radio (@the_negus_arts_show) on


Посета

Посетителите кои сакаат да го видат езерото не можат да му се приближат премногу. Околу езерото е поставена заштитна ограда, така што се достапни голем број на глетки од кои јасно се гледаат „точките“ на езерото. Сепак, за ваков поглед – доволно. Бидејќи, мора да признаете – природата е мајстор за својот занает.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi