Зошто за овој грчки остров се вели дека е „американски“: Неговата историја ќе ве воодушеви!

22 декември, 2020
karpatos2-830x0


Островот Карпатос е познат како еден од грчките острови што во голема мера успеа да ја зачува својата автентичност. Припаѓа на периферијата на Јужен Егеј, односно на групата Додеканези.

Иселување на населението

Иако денес Карпатос во голема мера се смета за развиен остров во однос на туризмот, тоа не било секогаш така. Особено не во периодот по крајот на Втората светска војна. Во овој период многу жители на островот побарале засолниште на територијата на Соединетите држави, главно на источниот брег на земјата. Некои од нив се преселија во Австралија и Јужна Африка. Сето ова доведе до скоро целосно уништување на некои села на островот Карпатос.


Во претходните две децении, островот започна да се развива во однос на туризмот. Населението во Карпатос е етничко грчко, но има сè повеќе повратници. Имено, токму затоа што Грците се враќаат во својата татковина, кои заминаа во Америка со цел да најдат подобри услови за живот, често може да се слушне дека Карпатос е всушност грчко-американски остров. На секој дел од овој остров може да се слушне англиски, иако има помал аеродром, но доволно за да ги задоволи барањата на туристите во текот на сезоната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris