Без глутен: Губаница од пченкарно брашно, прелиена со КАЈМАК (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

12 октомври, 2020
Gibanica

Подготвено за половина час

Ние ја сакаме традиционалната гибаница.

И ја подготвуваме на неколку начини, но секогаш со кори.

Пробајте го рецептот без кора и на малку поинаков начин.

Има фантастичен вкус, подготвена е за само половина час и е совршен оброк за почеток или завршување на денот.

Состојки:

2 јајца

Сол

150мл млеко

3 лажици масло

Прашок за пециво

500гр сирење

Околу 150мл вода

6 лажици пченкарно брашно

За прелив:

150мл ладно млеко

2 лажици кајмак

Подготовка:

Измешајте јајца, млеко и сол, додадете масло, прашок за пециво, сирење и сето тоа добро измешајте го, па додадете вода и брашно. Вода додавајте по потреба. Тестото треба да биде малку погусто од она за палачинки. Ставете во подмачкана тава и печете на 250 степени, околу 25 минути, а потоа извадете и истурете ладно млеко. Печете уште неколку минути на 200 степени, па прелијте го со кајмакот и печете уште една минута.

За полесна подготовка, погледнете го видеото:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum