Брзо, лесно, вкусно: ќофтиња од мисиркино месо со блитва во бешамел сос (ВИДЕО)

16 септември, 2020
vbvbvb

Ручек што сигурно ќе го подготвите повторно.

Состојки:

2 помали главици кромид

400гр мелено мисиркино месо

1 кафена лажичка мелена пиперка

Сол, бибер

2 чешниња лук

2 лажици презла

1 јајце

За блитва со бешамел:

500гр блитва

30гр путер

3 лажици брашно

400мл млеко

2 чешниња лук

Подготовка:

Издинстајте го кромидот околу 10 минути. Во сад измешајте го месото, мелена пиперка, кромид, лук, сол, бибер, лебници, јајце. Добро промешајте.

Направете сос од бешамел за блитвата. Додадете три лажици брашно на путер или масло, додадете млеко. Сварете ја блитвата 10 минути, исецкајте и додадете во бешамел сосот. Додадете сол и лук на крајот.