ЦЕЗАР САЛАТА! Докажан рецепт за идеална вечера – СОВРШЕН ОДНОС НА ЗЕЛЕНЧУК И ПРОТЕИНИ!

15 декември, 2020
292369_cezar-salata_f

Има денови кога немаме идеја што да подготвиме за семејството. Ако ова е случај со вас, пробајте го овој рецепт. Дефинитивно ќе ви се допадне. Станува збор за Цезар салата, која може да биде прилог, но и главно јадење, но едно е сигурно – превкусно е…

СОСТОЈКИ:

 • Варени или печени пилешки гради
 • малку зелена салата
 • шери домати
 • помала краставица на коцки
 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 лажица павлака
 • малку сенф
 • лута мелена пиперка и бибер
 • маслиново масло
 • кубети или коцки 2 шаки
 • 2 жолчки варени
 • 2 чешниња лук
 • пармезан

ПОДГОТОВКА:

Во сад ставете кисело млеко, павлака, сенф, лута мелена пиперка и изгмечен лук. Исечете ги сите други состојки на коцки, додадете сол, бибер и додадете маслиново масло.

Се редат во стаклена линија и се прелеваат со подготвениот прелив од павлака, кисело млеко и лук.

Изрендајте пармезан или сирење. Изладете и послужете како гарнир или како самостоен оброк.