Чоколадни бомбици од само три состојки: Искуство кое не се пропушта, подготвено за 15 минути!

15 мај, 2020
бомбици

Овие магични бомбици ќе ги освојат сите ваши сетила, а децата едноставно ќе ги обожаваат!

Потребни состојки:

  • Чоколаден бисквит со фил – две пакувања
  • Неутрално крем сирење – едно медиум
  • Бело чоколадо – 100 грама

(купете ги сите состојки во однос на тоа колку бомбици сакате да добиете)

Подготовка:

Ставете го бисквитот (две пакувања во блендер и добро изматете. Додадете го несоленото крем сирење во бисквитот и сè добро соединете  и формирајте топки. Стопете една бела чоколада, но да биде погуста и натопете ги топчињата во неа. Потоа, ставете ја секоја топка на чинија обложена со хартија за печење, така што чоколадото нема да се залепи на чинијата. Посипете ги топчињата со малку мелени бадеми или лешници (по желба) и ставете ги во фрижидер да се зацврстат.