Дали сте пробале ФРАНЦИПАН ТАРТ? Ако сакате БАДЕМИ и СМОКВИ, нема потреба да ве убедуваме понатаму!

7 септември, 2020
371468_x4_f

Со смоквите секогаш постои еден сладок проблем- дали да се јадат веднаш или да се искористат да се подготви нешто…

Состојки:

За тесто:

200гр остро брашно

90гр шеќер

110гр маргарин или путер

2 жолчки од јајце

1 кафена лажичка арома од ванила

2 кафени лажички вода

Малку сол

За франципан (крем базиран на бадем):

100гр бадеми

75гр шеќер

2 белки од јајце

60гр маргарин или путер

15 свежи смокви

Подготовка:

Измешајте брашно, шеќер и сол. Додадете ги маргаринот исечен на мали коцки, аромата од ванила и водата и замесете глатко тесто. Завиткајте со фолија за храна и ставете го во фрижидер. Ставете бадеми, шеќер, маргарин и белки од јајце во електричен блендер за да го добиете полнењето (франципан). Тестото за тарт расукајте го и ставете го на плех обложен со хартија за печење. Тестото премачкајте го со филот, внимавајќо да ви остане околу 3-4 см од работ (непокриен). Наредете ги смоквите исечени на четвртини со врвовите свртени нагоре над филот. На крај, завиткајте ги рабовите на тестото и печете на 200 степени околу 40-50 минути.