Домашно лиснато тесто со чварки: Идеален појадок што ќе ви го подобри расположението во истиот момент (РЕЦЕПТ)

30 септември, 2020
pogacica-830x0

Кога еднаш ќе ги пробате, ќе посакате да ги правите секој ден

Овие погачи се идеална закуска за забави и собири. Рецептот е многу едноставен и брз, а резултатот веројатно ќе ве воодушеви.

Состојки:

1кг брашно

1 квасец

250мл млеко

150мл вода

180мл јогурт

2 мали лажички сол

1 голема лажица шеќер

3 јајца

50мл масло

500гр чварки

Подготовка:

Ставете го квасецот во млако млеко во кое претходно сте измешале две лажички шеќер и малку брашно. Просејте го брашно, ставете сол, подигнатиот квасец и млекото.

Замесете меко тесто, па оставете да нарасне. Чварките треба да се измелат, да се додаде 1 јајце и малку сол и да се измеша добро.

Истенчете го подигнатото тесто и премачкајте со мелени чварки. Преклопете го тестото како писмо и оставете го да одмори. Оваа постапка треба да се повтори уште два пати.

После тоа, раширете го тестото и вадете погачи, наредете ги во плех за печење. Погачите премачкајте ги со јајце и посипете ги со сусам или ким. Печете во загреана рерна додека не поруменат.