Џем од малини по рецептот на готвачот Гордон Ремзи подготвен за 5 минути!

29 август, 2020
malini

Ви го претставуваме рецептот на готвачот Гордон Ремзи за највкусниот џем!

Потребен ви е блендер, стаклена тегличка, четири состојки и само пет минути. Имајте на ум дека џемот треба да отстои некое време, затоа подгответе го од вечер.

Идеален е за појадок, оди добро со десерти како што е чизкејк, а можете да го чувате во фрижидер неколку дена.

Состојки:

  • 250 гр свежи малини
  • Сок од половина лимон
  • 2-3 лажици мед
  • 3 лажици чиа семе

Подготовка:

Малините и лимон ставете ги во блендер со две лажици мед и измешајте додека смесата не се изедначи. Пробајте го и додадете повеќе малку мед доколку е потребно.

Промешајте во семиња чиа и мешајте кратко.

Префрлете се, во чиста мала тегла и оставете го во фрижидер 24 часа.

Имајте убав ден!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris