Џин-тоник кафе: Ова може да стане нашиот омилен пијалок за Божиќ!

25 декември, 2020
62457568_323324611884738_4574157432783019941_n

Џин,тоник и кафе – нашите два омилени пијалоци се мешаат заедно?

Во принцип, пијалокот е многу лесен за подготовка. Покрај тоа, тој има неверојатно вкусен. Џинот секогаш оди со кафе, па зошто да не ги комбинирате само двете?

Џинот -кафе е исто така погодно како совршен пијалок за десерти за празничната сезона поради неговата слатка нота на кафе. Кафето и тоникот исто така го стимулираат варењето и му помагаат на желудникот ако јадете премногу.

Еве како лесно да го направите овој пијалок !

Потребно ви е:

• џин

• тоник

• Ладно кафе

• коцки мраз

Подготовка:

1. Наполнете чаша со коцки мраз.

2. Измешајте џин и тоник како и обично (по можност околу 20 ml џин и 80 ml тоник).

3. Полека истурете го ладното кафе во шолјата.

4. Промешајте еднаш, украсете со малку рузмарин и убава слама.

Уживајте!