Есенски крофни со цимет (РЕЦЕПТ)

10 октомври, 2020
BeFunky-collage-6


Состојки:

1 чаша (125 g) универзално брашно

1 лажичка прашок за пециво

¼ лажички сода бикарбона

½ лажички сол

½ лажички цимет во прав

¼ лажички морско оревче

1 поголемо јајце

1/3 чаша кафеав шеќер

¼ чаши млеко

1 ½ лажица екстракт од ванила

¼ чаши јогурт

За глазура:

1 чаша шеќер

1 лажичка цимет во прав

½ чаши стопено кокосово масло

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180, а во меѓувреме измешајте ги брашното, прашокот за пециво, сода бикарбоната, сол, цимет во прав и морско оревче во сад. Во посебен сад изматете ги јајцето, кафеавиот шеќер, млекото и јогуртот со рака за да добиете униформа смеса. Додадете го екстрактот од ванила и промешајте уште малку. Потоа, истурете ја содржината на вториот сад во првиот, и повторно измешајте сè добро, така што ќе добиете хомогена маса. Кога ќе го замесите тестото, расукајте го со дебелина од 1 см. Потоа, користејќи два тркалезни калапи со различна големина, извадете ги крофните со отвор во средината, сè додека не го потрошите тестото. Наредете ги во рерна и печете 10 минути. Кога ќе се оладат, натопете ги во стопено кокосово масло, па превртете го во мешавина од шеќер и мелен цимет.