Готови за 15 минути: Рецепт за празнични ролни со лешници и чоколадо!

11 декември, 2020
61611312-kiflice-kolaci-keksi

Ванила кифличките се чест дел од празничната трпеза на крајот на годината. Зошто да не го изненадите вашето семејство со нова верзија на овие вкусни колачиња?

Состојки:

200гр брашно

70гр кафеав шеќер

2 лажици какао

½ лажичка цимет

1 лажичка прашок за пециво

Прстофат сол

Вода

60мл маслиново масло

30гр лешници

50гр темно чоколадо

Подготовка:

1. Исечете ги лешниците и чоколадото на помали парчиња.

2. Ставете брашно, шеќер, цимет, какао, прашок за пециво и сол во сад и измешајте сè добро.

3. Полека додадете го маслото. Додадете неколку лажици обична вода додека не добиете компактна смеса за колачиња.

4. На крај додадете ги исечканите лешници и чоколадото.

5. Од смесата формирајте кифлички.

6. Ставете ги во загреана рерна околу 15 минути на 180 степени.

7. Изладете ги пред сервирање.

Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi