Грчка пита со ореви според оригиналниот рецепт, сочна и неодолива

21 ноември, 2020
bakla

Испробајте ја оваа баклава на поинаков начин и неверојатен вкус. Десерт кој освојува со својот вкус.

Состојки:

500г кора за пита

5 јајца

4 лажици шекер

3 лажици гриз

3 лажици масло

400г мелени ореви


Подготовка:
Изматете ги јајцата, па полека додавајте го шеќерот, мешајќи цело време, потоа маслото, гризот, оревите.

Поделете ја кората на три дела. Ставете го првиот дел во тавата и прскајте го секој со масло. Ставете половина од фил над кората. Врз истиот принцип ставете го и другиот дел од кората, па ставете го филот.

На крај, наредете го третиот дел од кората и ставете ја питата да се пече на 200 степени.

Кога ќе се испече, исечете го на коцки и прелијте го со сирупот, па оставете го да се излади. Подгответе го сирупот од зовриена вода и шеќер, и кога ќе се олади, прелијте го со него.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi