Како да направите домашно маскарпоне сирење

14 мај, 2020
сиренње

Италијанското сирење со благ и неутрален вкус – маскарпон – не е најлесно да се најде секогаш на домашниот пазар, а неговата цена не е многу прифатлива за нашите услови, затоа ви нудиме рецепт за како да направите совршено вкусен и достапен маскарпон дома.

Ние користиме маскарпоне сирење за да направиме сладолед, чизкејк и тирамису. Ако сте обожавател на познатите италијански десерти, тогаш рецептот многу ќе ви помогне да ги направите десертите што е можно поубаво.