Како да направите посно сирење – без млеко: едноставен и брз вегански рецепт за совршено мезе

23 јуни, 2020
sirenje

Ова сирење се подготвува многу лесно и брзо се подготвува, а можете да го користите како намаз, предјадење или како совршено мезе со чаша добро вино.

Ако изберете веганска диета како начин на живот или одлучите да постите и да се откажете од храна од животинско потекло од здравствени причини, ние ви носиме рецепт за здраво веганско сирење.

Рецепт за веганско сирење

Состојки:

  • чаша индијски ореви
  • лажичка босилек
  • лажичка оригано
  • 1 ½ лажичка пченкарно брашно
  • парче лук
  • лажица исцеден сок од лимон
  • лажичка сируп од јавор
  • 3 лажици хранлив(нутритивен) квасец
  • 2 лажички агар-агар во прав

Подготовка:

Ставете индијски ореви, лажичка босилек, лажичка оригано, половина лажичка сол, 1 лажичка пченкарен скроб, лук каранфилче, лажичка исцеден сок од лимон, лажичка сируп од јавор и 3 лажици хранлив квасец во блендер. Истурете половина чаша вода над сè и измелете додека не добиете изедначена смеса.

Истурете половина шолја топла вода и 2 лажички прав агар-агар во шерпа. Промешајте и гответе на средна топлина. Кога ќе зоврие, додадете ја смесата од блендерот и измешајте.

Гответе додека сè не зоврие заедно, а потоа истурете во подлабока тркалезна тава. Оставете го сирењето 2 часа во фрижидер за да се стегне. Исечете напарчиња и уживајте во богатиот вкус со чаша вино.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi