Луѓето масовно го споделуваат рецептот за „најдобриот чоколаден колач на Светот“ – една состојка навистина ќе ве изненади (РЕЦЕПТ)

20 ноември, 2020
Screenshot_2

Рецепт за најдобриот чоколаден колач во Светот

Состојки:

240мл млеко

1 лажица оцет

180мл масло од репка

2 јајца

200гр кафеав шеќер

65гр шеќер во прав

130гр брашно

90гр незасладено какао во прав

1 лажица прашок за пециво

1 лажичка сол

120мл варено кафе

Подготовка

1. Измешајте млеко и оцет и оставете ги да отстојат пет минути.

2. Додадете масло од репка, јајца, кафеав шеќер и шеќер во прав и измешајте сè добро со жица за матење.

3. Додадете ја смесата преку сито брашно, какао во прав, прашок за пециво и сол и добро измешајте за да формирате густа маса без грутки.

4. Потоа додадете го кафето и промешајте исто така.

5. Истурете го тестото во кружен калап обложен со хартија за печење и печете го во рерна загреана на 160 степени од 50 до 60 минути. Оставете тортата да се излади пред да послужите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi