Мекици со јогурт готови за 10 минути! Супер тесто кое може да го чувате дури 7 дена во фрижидер!

8 април, 2020
mekici-1

Изненадете ги вашите деца со вкуснi мекици веднаш штом ќе ги отворат очите и тоа за само 10 минути труд. 🙂

Состојки:

  • 500мл млеко
  • 1 квасец
  • 1 прашок за пециво
  • 4 јајца
  • 1 грама сол
  • 200мл јогурт
  • 1 кг/400гр брашно

Подготовка:

1. Ставете ги брашното, јајцата, прашокот за пециво, јогуртот, сол и млекото во сад и замесете тесто (како за кифлици). Меко тесто, да не е тврдо. Добро измешајте го и ставете го во поголем сад што претходно сте го подмачкале со масло.

2. Покријте го тестото со најлонска фолија (намачкајте малку масло) за да не се лепи тестото на фолијата и ставете го во фрижидер. Ова тесто може да го чувате во фрижидер 7 дена.

3. Кога ќе посакате да јадете вкусна мекица, извадете го тестото и направете мека мекица со рацете (истегнете со прстите колку што е можно потенко). Ставете малку масло, загрејте го и почнете со пржење.

4. Ако не го искористите цело тесто, можете да го ставите повторно во фрижидер.

Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi