Објави фотографија од „бела нутела“ па го разгори интернетот: Сакаме да ја вкусиме!!! (РЕЦЕПТ)

30 септември, 2020
namaz_g8OfiFU

Оваа тегла, со тоа славно лого, е на полиците на продавниците ширум Светот … но, секогаш е темно кафеава … има вкус на млечно чоколадо. Оваа има бела, малку златна боја, напиша блогерот

Дегустатор на храна и блогер од Австралија, познат како Bruce Super Convenience, предизвика збунетост кај обожавателите на „Нутела“ кога на својот Инстаграм профил објави фотографија од тегла со овој мега популарен намаз, но во бела боја.

Тој веднаш спомна дека ова задоволство му го дал пријател и колега познат како The Snack Controller и дека не е нешто што може да се купи во продавниците.

„Извинете што ве разочарав“, напиша тој.

– Оваа благословена тегла ми ја испрати @thesnackcontroller – и морам да ѝ се заблагодарам на неговата / нејзината / нивната убава душа што ја создадоа оваа убавина и ми ја испратија – напиша тој со објавата.

View this post on Instagram

[WHITE NUTELLA] Let’s just take a moment to look at this picture, and appreciate this unicorn of a snack…😍 . This blessed jar was sent to me by @thesnackcontroller – and I need to thank his/her/their beautiful soul for creating this thing of beauty, and sending me one 🙏🏻🙌🏻. . This jar, with that logo so famous, is found on shelves ALL over the world… but alas, it’s always a dark brown colour… milk chocolate flavour. This one has a white – slightly golden – colour, and even look at the toast in the picture, it has a white spread on it! 😮🤩 . Ok, I’m going to be bombarded with messages and DM’s, so let me answer right now – no, this is not a real product, and no, you cannot buy your body’s weight of this product! 😅 . @thesnackcontroller DOES have more posts about it on their page though, and if you read carefully through the descriptions, you might even discover the recipe they used 🤭 . The spread smells like a Kinder dream, and it tastes even better 🤤. It does remind me of one of my ALL-TIME favourite Kinder snacks, the White Schoko-Bons 🥰🥰 It has the familiarity of a Kinder product, with a strong hazelnut influence, and creamy white-milk-chocolate (can that be a thing?! 😅) . You may have seen the video of me eating this in the story… there wasn’t much that was said… just a lot of heavy breathing on my part 🤣🤣. . Ok, starting right this minute though, I’m determined to get @thesnackcontroller to make a special Bruce Super batch of this heavenly delight, and offer it up to the people! 🙌🏻. Show your support in the comments below if you’re down for this! 💪🏻💪🏻🙋🏻‍♂️

A post shared by Bruce Super Convenience (@brucesuperc) on

– Оваа тегла, со тоа славно лого, е на полиците на продавниците ширум Светот … но, секогаш е темно кафеава… има вкус на млечно чоколадо. Оваа има бела, малку златна боја – додаде тој.

Коментарите на неговите следбеници се секакви:

  • „Тоа не е желба, тоа е потреба!“
  • „Проклето ДА“
  • „Омг“

The SnackController ја откри тајната

– Ние го направивме тоа според рецептот на друг инстаграмер aufstrichqueen_ver. Ние комбиниравме две табли бело чоколадо, ќесичка бело Kinder Schokobons, лажичка путер од лешник, сируп од лешник и обично сончогледово масло. Измешајте го сето тоа заедно, и тоа е тоа – прокоментира тој, а пренесе Мирор.

Рецептот за овој намаз според рецептот на профилот aufstrichqueen_vera:

Состојки:

200 гр бело чоколадо

187,5 гр бело чоколадо Moser Roth (Mousse Schokolade von moser Roth)

20 лажички по 5 гр растително масло

35 гр путер од лешник

Подготовка:

Измешајте ги двата вида на чоколадо заедно со маслото во блендер додека не добиете ситна кремаста текстура. Потоа додадете путер од лешник и продолжете да мешате. Потоа ставете го во тегла и оставете го да стои неколку дена, така што намазот ќе добие вистинска конзистентност.