Омилен прилог на Џејми Оливер: Потпечен црвен кромид со путер и мајчина душица!

10 мај, 2020
kromid

Славниот готвач се колне за комбинацијата на вкусови на овој едноставен, но лесен рецепт.

Потребни состојки:

  • шест приближно еднакви глави црвен кромид
  • лажица сецкана или истолчена свежа мајчина душица
  • Морска сол
  • Половина путер (75 грама)

Подготовка:

Излупете го првиот слој од кромидот и пресечете го дното директно со нож за да може да застане, а исечете го врвот во форма на крст до длабочина од половина кромид. Ставете малку мајчина душичка, сол по вкус и парче путер во процепите што сте ги направиле во кромидот. Наредете го подготвениот кромид во огноотпорен сад, посипете со морска сол и ставете го во рерна загреана на 200 C. Печете околу 30 минути.

Според познатиот готвач, тој претпочита да го јаде ова вкусно гарнирче со печено пилешко или јагнешко месо.