Оргинален рецепт за француски кроасан со чоколадо

2 септември, 2020
krosan

Тајната на совршениот француски кроасан е во специјалната обработка на тестото, за што ви треба трпеливост, но напорот ќе се исплати.

Состојки (за осум кроасани):

  • 4 чаши брашно
  • Половина чаша вода
  • Половина чаша млеко
  • Половина чаша шеќер
  • 2 лажички сол
  • 1 торбичка сув квасец
  • 3 лажички омекнат путер
  • 1 цел путер – исецкан  на тенки парчиња ширина 1 см
  • 1 јајце
  • 2 штангли чоколадо

Подготовката погледнете ја во видеото: