Пица во облик на елка: За незаборавна празнична трпеза! (РЕЦЕПТ)

15 декември, 2020
ПИЦА

Состојки:

-хартија

-вода

-300 гр спанаќ

-500 гр лиснато тесто

-50 гр сирење

-1 јајце

-сол и бибер

-200 гр крем сирење

-Лук во прав

-чили пиперка

-Мешавина од италијански зачини

Подготовка:

Направете облик на елка од хартија. Поделете го лиснатото тесто на два дела, истенчете го секој во правоаголник, поставете модел на елка и исечете ги по рабовите.

Излупете спанаќ, исечкајте го и измешајте го со крем сирење. Додадете сол, бибер, италијанска мешавина од зачини и чили во прав, јајце. Измешајте сè добро.

Премачкајте го првиот слој на “елката”, додадете сирење на врвот. Над ова додадете уште елка од тестото. Користете машина за пица, исечете парчиња од средината до секој раб на приближно секој сантиметар низ триаголникот. Фатете го секое „парче“ и завртете го за да го обликувате обликот на дрвото. Премачкајте со јајце и ставете преполовени цреши домати, како украс на елката. Печете во загреана рерна 180-35 минути или додека не поруменат.

Погледнете го видеото!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris