Пита од лимон без печење. Лесна, кремаста и вкусна

14 јуни, 2020
фбфдбфд

Потребни состојки

За кора:

250 гр суви бисквити

115 гр стопен путер

Крем од лимон:

250 гр масно крем сирење

240 мл засладено кондензирано млеко

120 мл (1/2 чаша) сок од лимон, свежо исцеден ( 3, 4 лимони)

240 мл (шолја) слатка павлака

Бел крем:

240 мл шлаг

Кора од лимон изрендана за украсување

Подготовка

Изгмечете ги или сомелете ги бисквитите и додадете го стопениот путер и измешајте и притиснете во кружен калап. Ставете го во фрижидер. Измешајте крем сирење, млеко и сок од лимон на средна брзина. Додадете го кремот и измешајте уште 4,5 минути додека не добиете кремаста текстура. Истурете го кремот преку кората и вратете го во фрижидер најмалку 6 часа, по можност преку ноќ. Пред сервирање, измешајте го шлаг кремот ставете го над питата и гарнирајте со кора од лимон.