Подгответе здрави плескавици! Специјалитет со само две состојки

10 април, 2020
zdravi pleskavici

Здравата исхрана е половина здравје, а начинот на подготовка и храната што ја користиме е многу важна.

Состојки:

  • 1/2 кг мелено месо
  • 300 гр коприва
  • 3 китки магдонос
  • сол
  • масло за пржење

Подготовка:

1. Измијте и исчистете ги копривите и магдоносот и измешајте со меленото месо.

2. Зачинете по вкус и обликувајте ги плескавиците.

3. Пржете ги од двете страни. Послужете ги топли со салата и гарнир по желба.