Појадок што ќе ве однесе до седмо небо!

20 мај, 2020
јајца

Покрај тоа што ќе ви даде енергија, овој појадок е едноставно превкусен!

Потребни состојки за две лица:

  • Две јајца
  • Две парчиња ситно сецкана сланина
  • Сол
  • Пиперчиња или млад кромид – ситно сецкан
  • Пармезан

Подготовка:

Одделете ги жолчките и белките. Матете ги белките од јајцата, така што ќе добиете густа пена. Додадете сланина, кромид, сол и пармезан. Смесата истурете ја во сад за печење, обложен со хартија за печење, за да добиете кружни форми, а потоа со врвот на лажицата направете дупка во средината на кругот. Ставете ги жолчките во празнината и ставете во загреаната рерна на рерна на 230 C°  три до пет минути (во зависност од јачината на рерната)

Пријатен апетит!