Рецепт за омилените италијански тестенини од само 3 состојки кои всушност не се лесни да се подготват, но вреди да се потрудите

26 декември, 2020
shutterstock594219998-830x0

Дали сте чуле за тестенините Cacio e pepe (Касио е пепе)?

Cacio e pepe (сирење и бибер) е јадење со само три состојки, од кои две се видливи на прв поглед. Касио е името за сирење од овчо млеко, и заедно со пепелта, односно црниот пипер, се комбинира со тестенини за да создаде богат, крем сос, подеднакво вкусен. Сепак, иако рецептот изгледа едноставен, всушност е потребно време за да се усоврши.

Состојки:

200гр високо квалитетни шпагети

4-7гр див црн бибер

160гр овчи кашкавал (Pecorino Romano)

3л вода зачинета со 15гр сол

Подготовка:

Измерете ги сите состојки однапред. Исецкајте ги зрната бибер. Изрендајте го кашкавалот што е можно поситно (извадете ја кората од кашкавалот).

Кога водата ќе зоврие, додадете ги шпагетите. Нежно промешајте на почетокот за да не се залепат тестенините на дното на тенџерето.

Во меѓувреме, на тивок оган во тава, пржете 3/4 од наведената количина бибер додека не стане ароматична, околу една минута. Внимавајте да не загори.

Извадете го тенџерето од оган и лесно додајте 2 до 3 кутлачи вода во која се варат тестенините во биберот. Почекајте да зоврие, а потоа додадете ја кората од кашкавалот и оставете да се крчка заедно.

Кога шпагетите се полуварени (по околу 6 минути), префрлете ги во тавата со биберот и водата од тестенини, задржувајќи ја преостанатата вода од готвењето. Згора на тоа, додадете уште една кутлача вода од тенџерето во кое се готвеа шпагетите.

Продолжете да ги крчкате шпагети уште неколку минути откако ќе станат ал денте. Извадете од шпоретот и оставете да „одмори“. Треба да остане малку вода за готвење во тавата.

После неколку минути, додадете уште рендан кашкавал со бибер на тестенините одозгора, и доколку е потребно, додадете малку повеќе вода, бидејќи како што тестенините се ладат, сосот ќе стане погуст.

Сервирајте и додадете одозгора малку бибер и уште свеж изрендан кашкавал.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi